Festivalul de artă populară „Lada cu Zestre”, ediția a-XI-a, Piatra-Neamț, 27-29 mai 2016

Mai 23rd, 2016 | De | Categoria: Evenimente culturale, NOUTATI, Targuri&Expoziţii

Untitled-1

Untitled-1




În perioada 27-29 mai 2016, Consiliul Județean Neamț în colaborare cu Primăria și Consiliul Local al Municipiului Piatra Neamț, Complexul Muzeal Județean Neamț, Asociația Meșterilor Populari din Moldova, Asociația Meșterilor Populari din Ținutul Neamțului și Fundația Ștințifică “Constantin Mătasă”, organizează cea de a XI-a ediție a festivalului de artă populară “Lada cu zestre” în Parcul Tineretului din Piatra Neamț.

Evenimentul reunește meșteri populari din toată țara și din Republica Moldova. Aceștia vor expune creații populare din domeniile: ceramică, ceramică figurativă, prelucrarea lemnului, industrie casnică, pielărie, ouă încondeiate, icoane și pictură naivă, împletituri, podoabe, instrumente muzicale, prelucrarea osului.

PROGRAMUL FESTIVALULUI:

Vineri, 27 mai 2016

08.00 – 10.00: Repartizarea standurilor

10.00 – 12.00: Pregătirea standurilor, expunerea pieselor de artă populară

12.00 – 12.30: Deschiderea oficială a festivalului – discursurile oficialităților, în Parcul Tineretului din Piatra Neamț

12.30 – 13.00: Vizionarea standurilor

13.00 – 14.00: Program artistic susţinut de Ansamblul artistic „Floricică de la munte” al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Piatra Neamţ

17.00: Lansare de carte: Florin Cramariuc, Despre crestătura în lemn, Suceava, 2016 – Muzeul de Etnografie, Piatra Neamţ

13.00 – 20.00: Expoziție de artă populară


Sâmbătă, 28 mai 2016


09.00 – 20.00: Expoziție de artă populară

11.00 – 20.00: Stand de carte de bucate al Librăriei ”Humanitas” Piatra Neamț

11.00 – 11.30: Prelegere: Dr. etnolog Tinka Nyisztor, Bacău, Despre alimentaţia tradiţională a ceangăilor din Moldova, Parcul Tineretului

11.30 – 12.15: Lansare de carte:

– Laura Elisabeta Panaitescu, Ca peștele prin apă – culegere de reţete tradiţionale pescăreşti din Lunca joasă a Prutului inferior şi Dunărea inferioară, Galaţi, 2015;

Meşter în bucătărie – reţete realizate de meşteri populari participanţi la Festivalul de Artă Populară „Lada cu zestre”, Parcul Tineretului

12.15 – 13.00: Program artistic – cântece și jocuri populare ceangăieşti: Formaţia Botoşka (Samu Imola şi Segercz Ferenc), Sf. Gheorghe, Covasna; Ansamblul folcloric din Pustiana, Bacău

13.00 – 14.00: Jurizarea standurilor, înmânarea premiilor și acordarea diplomelor de participare (Premiul pentru creație în arta populară și Premiul pentru promovarea artei populare acordate de Consiliul Județean Neamț și Premiul Neculai Popa acordat de Complexul Muzeal Județean Neamț), Parcul Tineretului

Duminică, 29 mai 2016

09.00 – 18.00: Expoziție de artă populară

18.00 – Închiderea manifestării

Festivalul ” Lada cu zestre” este un eveniment cultural anual, inițiat în anul 2006 cu scopul de a promova, pune în valoare și susține arta populară.

Meşteri participanţi la festival:


Ceramică:


Mocanu Marcel şi Maria, Braniştea, Galaţi/ Iacinschi Eusebiu, Botoşani/ Chira Vasile,Baia-Mare, Maramureş / Molnos Joszef şi Iuliana, Corund, Harghita/ Mihuleac Ionela, Iaşi/ Iorga Gheorghe Liviu, Horezu, Vâlcea/ Scutelnic Ruslan şi Lilian, Rep. Moldova/ Mitroi Ioan şi Nicoleta, Roşiorii de Vede, Teleorman/ Dimitriu Jorj şi Olimpia, Bucureşti/ Magopăţ Gheorghe, Marginea, Suceava


Ceramică figurativă:


Lungu Ionela, Humuleşti, Neamţ/ Constantinescu Eugenia, Galaţi/ Constantinescu Daniela, Galaţi


Prelucrarea lemnului:


Cramariuc Florin, Suceava/ Lungu Constantin, Humuleşti, Neamţ/ Constantinescu Cristian, Bârlad, Vaslui/ Apalaghiei Măricel, Hulub-Dângeni, Botoşani/ Neamţu Vasile, Nemţişor, Neamţ/ Grigoriu Ştefan, Târgu Neamţ, Neamţ/ Ciuc Mihai, Iaşi/ Bucur Dorel, Dămuc, Neamţ/ Moldovan Virgil, Mănăstirea Humor, Suceava/ Ghiorghian Nicolaie, Suceava/ Dumitru Constandache, Rep. Moldova/ Lupu Ioan, Piatra Neamţ, Neamţ/ Sahlean Liviu, Frasin, Suceava


Industrie casnică:


Cosmi Floarea, Runcu Salvei, Bistriţa-Năsăud/ Oproiu Ecaterina, Breaza, Prahova/ Mihalache Iulian, Bălţăteşti, Neamţ/ Hojbotă Veronica, Mănăstirea Humor, Suceava/ Lungu Marian şi Ana-Maria, Sănduleni, Bacău/ Fichioş Anica, Oituz, Bacău/ Covaci Tereza, Oituz, Bacău/ Miclescu Rozica, Vălenii de Munte, Prahova/ Zoiţanu Maria, Ungureni, Botoşani/ Denis Reka, Odorheiul Secuiesc, Harghita/ Lazăr Maria, Nistoreşti, Vrancea/ Brânzucă Maria, Ceahlău, Neamţ/ Otavă Maria, Dumbrava Roşie, Neamţ/ Ciocârtău Rodica, Boboieşti- Pipirig, Neamţ/ Deliu Camelia, Piteşti, Argeş/ Todici Maria, Pipirig, Neamţ/ Culbece Eugenia, Tazlău, Neamţ/ Ungureanu Maria, Târgu Neamţ, Neamţ/ Scripcaru Magdalena, Pustiana, Bacău/ Scripcaru Claudia, Pustiana, Bacău/ Hojbotă Adriana, Gura Humorului, Suceava/ Pavăl Emanuela, Plopeni, Suceava/ Nistor Magdalena, Pustiana, Bacău/ Bodescu Cornelia, Salva, Bistriţa-Năsăud/ Cojocaru Aurica, Ungureni, Botoşani/ Lazlău Margareta, Pustiana, Bacău/ Mihai Profira, Valea Lupului, Iaşi/ Zapca Maria şi Gheorghe, Săpânţa, Maramureş Claudia, Pustiana, Bacău/ Hojbotă Adriana, Gura Humorului, Suceava/ Pavăl Emanuela, Plopeni, Suceava/ Nistor Magdalena, Pustiana, Bacău/ Bodescu Cornelia, Salva, Bistriţa-Năsăud/ Cojocaru Aurica, Ungureni, Botoşani/ Lazlău Margareta, Pustiana, Bacău/ Mihai Profira, Valea Lupului, Iaşi/ Zapca Maria şi Gheorghe, Săpânţa, Maramureş


Pielărie: Gavrilă Pop-Buia, Salva, Bistriţa/ Dudanu Vasile, Grumăzeşti, Neamţ/ Vasiliu Constantin, Iaşi/Colţa Victoria, Bistriţa, Bistriţa-Năsăud


Măşti:
Ciocârlan Vasile, Ştefan cel Mare, Neamţ/ Albu Ion, Timişeşti, Neamţ/ Ţugui Gheorghe, Vorona Botoşani


Ouă încondeiate:


Uhrenciuc Valentina, Moşna, Iaşi/Nyisztor Tinka, Pustiana, Bacău


Icoane şi pictură naivă:


Hăisan Cecilia, Piatra-Neamţ, Neamţ/ Acasandrei Valentina, Iaşi/ Costinaş Elena, Reghin, Mureş/ Munteanu Gheorghe, Oneşti,Bacău


împletituri:


Cozmâncă Silvia, Iaşi/ Ciocârlan Elena, Ştefan cel Mare, Neamţ/ Nagy Margareta, Bălăuşeri, Mureş/ Matraş Valentin, Vorona, Botoşani/ Vasiliev Emilia, Piatra Neamţ, Neamţ/ Cangea Natalia, Zolonceni-Criuleni, Republica Moldova Podoabe: Vasiliu Maria, Târgu Neamţ, Neamţ/ Solomon Doina, Roman, Neamţ/ Pal Melinda, Sfântu Gheorghe, Covasna/ Blidirişanu Petruţa, Roman, Neamţ/ Andrei Costin, Bucureşti/ Gheorghian Elena, Suceava/ Silvestru Adrian, Iaşi/ Radu Violeta, Iaşi


Produse alimentare tradiţionale: Onu Andrei,Bascov, Argeş


Instrumente muzicale: Stanciu Ioan, Nistoreşti, Vrancea


Prelucrarea osului: Zofotă Gheorghe, Gura Humorului, Suceava

Tag-uri: , , , , , , , , , , , , , , ,

Comentariile sunt inchise.