Festivalul de Teatru – Pledez pentru tine(ri) | Piatra Neamț, ediția a XXVIII-a, 4-17 noiembrie 2016

Oct 18th, 2016 | De | Categoria: Evenimente culturale, NOUTATI

pledezi-pentru-tineri-2016

Teatrul Tineretului are deosebita bucurie de a vă anunţa că în perioada 4-17 noiembrie 2016 se va desfășura cea de-a XXVIII-a ediţie a Festivalului de Teatru Piatra Neamţ, PLEDEZ PENTRU TINE(RI).
Continuăm frumoasa tradiție a festivalului, de a realiza o radiografie a fenomenului teatral contemporan, aducând în atenția publicului spectacole de marcă ale peisajului național, realizate cu şi de către tineri artişti. PLEDEZ PENTRU TINE(RI) este un festival conceput sub formă de concurs, care se adresează tinerilor creatori de teatru, cu vârste de maxim 35 de ani, atât din sectorul independent, cât și de stat.


Timp de 14 zile, iubitorii de teatru vor putea viziona 28 de spectacole (18 spectacole selectate în concurs de către criticul de teatru Maria Zărnescu, 6 spectacole invitate în afara concursului, 4 spectacole ale Teatrului Tineretului) şi vor putea participa la două lansări de carte. Piatra Neamț va deveni cadrul propice al întâlnirilor culturale: cu teatrul, muzica, dansul, cartea.


Ca un omagiu adus împlinirii a 400 de ani de la trecerea în veşnicie a celui mai jucat dramaturg din toate timpurile, festivalul va debuta cu premiera Teatrului Tineretului, Cum vă place de William Shakespeare, în regia lui Vlad Cristache.
Biletele şi abonamentele vor fi puse în vânzare de miercuri, 19 octombrie.


Programul celei de-a XXVIII-a ediţii a Festivalului de Teatru Piatra Neamţ:


Vineri, 4 noiembrie


Ora 19.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamţ


FESTIVITATEA DE DESCHIDERE CUM VĂ PLACE – PREMIERĂ

de William Shakespeare, regia: Vlad Cristache cu: Cristina Mihăilescu, Emanuel Becheru, Sabina Brânduşe, Valentin Florea, Mircea Postelnicu, Dragoş lonescu, Aida Avieriţei, Cătălina Bălălău, Andrei Merchea Zapotoţki, Daniel Beşleagă, Lucretia Mândrie, Dan Grigoraş, Rareş Pîrlog, Răzvan Bănuţ, Florin Hriţcu, Dan Covrig


Sâmbătă, 5 noiembrie


Ora 16.00 // Sala Mare // Teatrul de Comedie Bucureşti

EMANCIPARE

de Radu lacoban, regia: Radu lacoban cu: Conrad Mericoffer, Anghel Damian, Ana Ularu, Letiţia Vlădescu


Ora 20.00 // Sala Mare // Centrul Cultural European pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”. Bucureşti


AGLAJA

după Aglaja Veteranyi, dramatizare: Alina Petrică, concept şi coregrafie: Ştefan Lupu cu: Alina Petrică, Anca Florescu, Adrian Ciobanu, Olimpiu Blaj, Alexandru Lucian Aron, Ştefan Lupu


Ora 23.00 // Sala Mare // UNATC „I.L. Caraaiale” Bucureşti

MARTIRI

de Marius von Mayenburg, regia: Irina Crăiţă-Mândră cu: Nicholas Caţianis, Cătălina Bălălău, Voicu Aaniţei, Silvana Negruţiu, Lavinia Pele, Andreea Şovan,

Andrei Seuşan, Alexandru Beteringhe


Duminică, 6 noiembrie


Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

UBU REGE

de Alfred Jarry, regia: Tudor Lucanu cu: Vlad Bîrzanu, Mădălina Ciotea, Olimpiu Blaj, Ciprian Nicula, Andrei Brădean, lulia Antonie, Tăvi Costin, Andrei Cătălin, Ana Şuşca, Reka Szâsz, Vladimir Purdel


Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul ..Andrei Mureşanu” Sfântu Gheorahe


TARTUFFE


de Moliere, regia: Zalân Zakariâs

cu: Cornel Răileanu, Sebastian Marina, Mihai Niţu, Elena Popa, Alexandrina Ioana Costea, Daniel Rizea,

Ion Fiscuteanu Jr, Claudia Ardelean, Marius Popa


Luni, 7 noiembrie


Ora 17. 00 // Sala Studio ..Corneliu-Dan Borcia“ // RECUL – Remediu Cultural


DEZINTEGRABILII


creaţie colectivă, regia: Radu Dragomirescu cu: Radu Bucălae, Sever Bârzan, Delia Riciu, Ştefan Huluba


Ora 18. 00 // Sala Rotondă // LANSARE DE CARTE

Oltiţa Cîntec (coord.), Regia românească, de la act de interpretare la practici colaborative


Ora 19.00 // Sala Mare // Teatrul Odeon Bucureşti


TITANIC VALS

de Tudor Muşatescu, regia: Alexandru Dabija cu: Ionel Mihăilescu, Antoaneta Zaharia, Dorina Lazăr, Nicoleta Lefter, Sabrina laşchevici, Marius Damian, Ruxandra Maniu, loan Batinaş, Alexandru Papadopol, Pavel Bartoş, Rodica Mandache, Anda Saltelechi, Dan losif


Marţi, 8 noiembrie


Ora 17. 00 // Sala Rotondă //LANSARE DE CARTE

Adrian Alui Gheorghe, Luna Zadar


Ora 19.00 // Sala Mare // Teatrul Odeon Bucureşti


FAMILY AFFAIRS0


de Roşa Liksom, un spectacol de Radu Afrim cu: Cezar Antal, Antoaneta Zaharia, Marius Damian, Pavel Bartoş, Vlad Bîrzanu, Ruxandra Maniu, Nicoleta Lefter, Virginia Rogin, Mihai Smarandache, Rodica Mandache, Dan losif, Nicu Coman


Miercuri, 9 noiembrie


Ora 17.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul ..Maria Filotti” Brăila

JACQUES Şl STĂPÂNUL SĂU

de Milan Kundera, regia: Cristi Juncu cu: Liviu Pintileasa, lonuţ Vişan, Mihaela Trofimov, Silviu Debu, Adrian Ştefan, Alin Florea,

Corina Borş, Narcisa Novac


Ora 20.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“ // Şpectacpl independent


ALEARGA, FALS JURNAL DE JOGGING


adaptare după romanul omonim de Ana Maria Sandu, concept: Silvia Călin

cu Nicoleta Lefter


Ora 22.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul ACT Bucureşti


OMUL PERNĂ

de Martin McDonagh, regia: Eugen Gyemant cu: lonuţ Grama, Lucian Iftime, Dan Rădulescu, Cătălin Babliuc, Teodora lancu


Joi, 10 noiembrie


Ora 17.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul National Clui-Napoca


MOARTE Şl REÎNCARNARE ÎNTR-UN COWBOY


de Rodrigo Garcia, scenariu de Andrei Măjeri, regia: Andrei Măjeri cu: Irina Wintze, Elena Ivanca, Sânziana Tarţa, Adriana Băilescu


Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamţ


DAR … CE-ATI CREZUT?!
după Nadejda Ptuşkina, un spectacol de Tudor lăbăcaru cu: Maria Hibovski, Aida Avieriţei, Cristina Mihăilescu, Andrei Merchea Zapotoţki


Vineri, 11 noiembrie


Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul National Clui-Napoca

INSULA

după Gellu Naum, spectacol concert de Ada Milea

cu: Cătălin Herlo, Miron Maxim, Anca Hanu, Adrian Cucu, Bobo Burlăcianu, Cristian Grosu, Irina Wintze,

Adriana Băilescu, Sânziana Tarta, Silvius lorga, Cristian Rigman Chitară: Ada Milea


Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

SFÂRŞITUL JOCULUI de Samuel Beckett, regia: Szabâ K. Istvân

cu: Victor Giurescu, Răzvan Bănuţ, Lucreţia Mândrie, Daniel Beşleagă


Sâmbătă, 12 noiembrie


Ora 13.00 // Sala Mare // Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

SPARGEREA

dramatizare de Dragoş Alexandru Muşoiu după Răzvan Petrescu, regia: Dragoş Alexandru Muşoiu cu: Claudiu Bleonţ, lulia Lazăr, Angel Rababoc, Adrian Andone, Cătălin Vieru, lulia Colan, Gabriela Baciu,

Anca Dinu, Eugen Titu


Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul Mic Bucureşti

VANIA SI SONIA SI MASA SI SPIKE de Christopher Durang, regia: Horia Suru

cu: Gheorghe Visu, Liliana Pană, Mihaela Rădescu, Ştefan Lupu, Ana Bianca Popescu, Andreea Grămoşteanu


Duminică, 13 noiembrie


Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul ..Toma Caraaiu” Ploieşti


MENAJERIA DE STICLĂ

de Tennessee Williams, regia: Sânziana Stoican

cu: Oxana Moravec, Florentina Năstase, lonuţ Vişan, Cristian Popa


Ora 22.00 // Sala Mare

CONCERT „TARI CA PIATRA”

cu: Adrian Naidin, Patricia Cimpoiaşu, lonuţ Micu


Luni, 14 noiembrie


Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul Clasic „loan Slavici” Arad

CRIMA DIN STRADA LOURCINE

de Eugâne Labiche, regia: Alexandru Mâzgăreanu

cu: Ştefan Stanic, Alex Mărgineanu, Cecilia Lucanu, Marian Parfeni, loan Peter


Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul Mic Bucureşti


ANUL DISPĂRUT. 1989 de Peca Ştefan, regia: Ana Mărgineanu
cu: Gheorghe Visu, Maria Ploae, Mihaela Rădescu, llinca Manolache, Isabela Neamţu, Viorel Cojanu, Cuzin Toma


Marţi, 15 noiembrie


Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul German de Stat Timişoara

DE FAPT E FRUMOS

de Volker Schmidt, regia: Volker Schmidt (spectacol în limba germană, cu supratitrare)

cu: Konstantin Keidel, Ioana lacob, Radu Vulpe, Richard Hladik, Anne-Marie Waldeck, Oana Vidoni


Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul „Jean Bart” Tulcea


OSCAR SI TANTI ROZ de Eric-Emmanuel Schmitt, regia: Ion Sapdaru

cu: Alecsandru Dunaev, Oana-Lavinia Pisaroglu, Irina Naum, Costel Zamfir, Cristi Naum, Gabriela Ciolacu, Mihai Gălăţan, Nicoleta Lungu


Miercuri, 16 noiembrie


Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul ACT Bucureşti

ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia: Alexandru Dabija cu Marcel Iureş


Ora 20.00 // Sala Studio ..Corneliu-Dan Borcia“ // Vanner Collective LTD

ASHESAFAR de Andreea Borţun, regia: Bobi Pricop (spectacol în limba engleză, cu supratitrare) cu: Crissy O’Donovan, Liviu Romanescu


Ora 22.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti

BĂIATUL DIN BROOKLYN de Donald Margulies, regia: Cristi Juncu

cu: Tudor Istodor, Andrei Finţi, Marius Călugăriţa, Raluca Aprodu, Mihaela Velicu, Natalie Ester,Cezar Grumăzescu


Joi, 17 noiembrie


Ora 19.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

FESTIVITATEA DE PREMIERE ANUL DISPĂRUT. 1996

de Peca Ştefan, regia: Ana Mărgineanu
cu: Aida Avieriţei, Cătălina Bălălău, Emanuel Becheru, Sabina Brânduşe, Nora Covali, Valentin Florea, Corina Grigoraş, Ecaterina Hâţu, Florin Hriţcu, Dragoş lonescu, Andrei Merchea Zapotoţki, Sonia Teodoriu

Tag-uri: , , ,

Comentariile sunt inchise.