FILMUL DE PIATRA #11 | PIATRA-NEAMȚ | 12-15 IULIE 2018

iul. 9th, 2018 | De | Categoria: Evenimente culturale, NOUTATI



Joi, debutează la Piatra-Neamț cea de a 11-a ediție a festivalului dedicat scurt-metrajelor: FILMUL DE PIATRA.
Timp de patru zile, veți putea viziona cele mai proaspete scurtmetraje, veți putea participa la evenimente speciale, în locații inedite, cu cei mai prietenoși voluntari și veți avea parte de cele mai luuuuungi și greu de uitat nopți.

Din totalul de 180 de titluri înscrise (aproape 30 de ore de film), vom vedea la Filmul de Piatra #11 – 54 de filme și videoclipuri, dintre care 32 în competiție.

Ne vedem, cu toții, la Filmul de Piatra, între 12 și 15 iulie 2018!

Program complet:
JOI 12 iulie
> STADIONUL CEAHLĂUL | intrare liberă


20:00-20:30 #VolunteerPower
20:30-21:00 Curs de prim ajutor
21:00-21:10 Festival START
21:10-22:30 Proiecție specială + Q&A cu protagonistul filmului: Fotbal infinit | regia: Corneliu Porumboiu | 70 min | documentar
22:30-23:10 Meci de fotbal ca în film!

> CINEMA DACIA | bilet: 5 lei

00:00-01:00 Midnight Shorts | filme nerecomandate minorilor | 52 min + Q&A cu autorii

Poveste de Crăciun | regia: Andrei Olănescu | 14 min | documentar
Scurtă conversație despre cuvântul cu D | regia: Teona Galgoțiu | 14 min | documentar/experimental
Stări: permutări | regia: Ioana Țurcan | 15 min | documentar/experimental
Rise Up | regia: Adrian Moisoiu, Marius Mihordescu | 9 min | documentar

01:00-02:02 Best of Dracula | filme horror | 62 min

Killing Is My Living / Crima-i meseria mea | regia: Toby Amies | UK | 9 min 41 sec
Rosalita | regia: Luciano de Azevedo | Brazilia | 18 min
Mayday | regia: Sébastien Vanicek | Franța | 12 min 49 sec
Sunken Convent / Mănăstirea scufundată | regia: Michael Panduro | Danemarca | 15 min 20 sec
Fried Barry / Barry Prăjitu’ | regia: Ryan Kruger | Africa de Sud | 3 min 25 sec
Strays / De pripas | Aaron Dunleavy | UK | 3 min 25 sec

VINERI 13 iulie
> TEATRUL TINERETULUI | bilet: 5 lei


15:30-16:00 #dePiatra | 20 min + Q&A cu autorii

Arpeggio | regia: Andreea Ștefănescu | 5 min 16 sec | ficțiune
Orange Spotted Emerald | regia: Armand Popa | 7 min 37 sec | experimental
00:00:00 | regia: Andreea Ștefănescu | 6 min 38 sec | ficțiune

16:00-18:15 Competiție #1 | 120 min + Q&A cu autorii

Ceasornicar | regia: Vladimir Lipartia | 4 min 50 sec | documentar | Republica Molodva
Misterul unui caz simplu | regia: Vera Surățel | 17 min 21 sec | ficțiune
Rătăciți printre cuvinte | regia: Vera Bielocrîs | 8 min | documentar | Republica Moldova
Aprilie, vis | regia: Andrei Inizian | 19 min 05 sec | ficțiune
Brain Chatter | regia: Ana Iuteș | 1 min 30 sec | animație
Slow Forge | regia: Simona Constantin | 2 min 35 sec | experimental
Sterne | regia: Bianca Rotaru | 17 min | ficțiune
Ceva | regia: Paul Mureșan | 8 min 46 sec | animație
Poftiți, vă rog! | regia: Serestely Szilárd | 22 min | documentar
Wilkommen! | regia: Bogdan Maraloiu | 17 min | ficțiune
Ceea ce sunt cuvintele de dragoste pentru om | regia: Răzvan Micorici | 3 min 22 sec | experimental

18:30-20:45 Competiție #2 | 120 min + Q&A cu autorii

Soldat | regia: Cristian Ionuț Necula | 4 min 21 sec | experimental
Bestia | regia: Andreea-Elena Lăcătuș | 17 min | ficțiune
Alazia | regia: Cristian Pascariu | 14 min | ficțiune
Sindromul Lazarus | regia: Eugen Damaschin | 10 min | ficțiune | Republica Moldova
July Love | George ve Gänæaard | 3 min | animație
Sunt sculptor | regia: Dima Tcaci, Călin Laur | 5 min | documentar | Republica Moldova
Acum, în Deltă, se lasă seara | regia: Andrei Tache Codreanu | 12 min 49 sec | documentar
Nicio zi nu se compară cu o zi de vară | regia: Denisse Conn Tubacu | 9 min 11 sec | ficțiune
FatherFreakOut | regia: Csont Zsombor | 1 min 21 sec | animație
Allegretto | regia: Francesca Della Seta, Teresa Satta, Ionuț Popa | 20 min 53 sec | documentar
Aterizare de urgență | regia: Loránd Gábor | 19 min 54 sec | ficțiune
Adore | regia: Cristian Fierbințeanu | 4 min 5 sec | experimental

21:00-22:40 Off-Competition #1 | 83 min + Q&A cu autorii

Idiotul | regia: Alexandru Ranta | 12 min 15 sec | ficțiune
In the Frame | regia: Ion Gnatiuc, Artiom Zavadovsky | 17 min 13 sec | documentar
Iederă | regia: Sarra Tsorakidis | 27 min | ficțiune
WTF? | regia: Tedy Necula | 1 min | experimental
Miliard | regia: Evghenii Dudceac | 20 min | ficțiune
Ciobanul și oaia | regia: Dumitru Baciu | 5 min | documentar

> RUBIK HUB [terasă] | bilet: 15 lei

23:00-02:30 TATRATEA Silent Dance: Amateurs’ Night | Muzică în căști, pe 3 canale diferite!

SÂMBĂTĂ 14 iulie
> CINEMA DACIA | intrare liberă


12:00-13:30 Pietricele | filme pentru copii

Străjerii | regia: Liviu Mărghidan | 73 min | ficțiune, aventuri
Ce e gălăgia asta? | regia: Bogdan Tudor Pelerin | 3 min 30 sec

> RUBIK HUB [parter] | intrare liberă

17:00-18:00 Show & Tell: Alina Manolache | fost voluntar Filmul de Piatra, actual cineast premiat
18:00-19:00 Show & Tell: Daniel Sandu | cel mai premiat regizor român al momentului, originar din Piatra Neamț
19:00-20:00 Meet the Jury: Daniel Sandu (regizor), Mircea Postelnicu (actor), Alina David (producător HBO Europe)

> RUBIK HUB [terasă] | intrare liberă

20:30-21:00 And the Winners Are | premiile Filmul de Piatra #11

21:00-22:00 Off-Competition #2 | 60 min

Cutezătorii | regia: Tudor Botezatu | 27 min 16 sec | documentar
Cadoul de Crăciun | regia: Bogdan Mureșanu | 23 min | ficțiune
Robin and the Backstabbers – . /în /îm /pre //ună | regia: Andrei Dăscălescu | videoclip | 3 min 7 sec

22:00-23:00 Music Video | 40 min + votul publicului

Adam’s Nest – Stockholm | regia: Theo Thorn Neagu | 4 min 38 sec
Golan – Rocket Love feat. Island Chain | regia: Sander Houtkruijer | 4 min 4 sec
Helen – Under | regia: SAN | 3 min 8 sec
Jurjak – Vântul | regia: George Petroșel, Daniel Olteanu | 3 min 20 sec
The Kryptonite Sparks – Interlocutor | regia: Răzvan Chirilă, The Kryptonite Sparks | 3 min 27 sec
Luna Amară – Nu știu, nu iau, nu sunt | regia: Anya Dimitrov, Vladimir Ivanov | 3 min 53 sec
Moon Museum – Colac peste pupăză | regia: Lucian Alexandrov | 4 min 57 sec
Saluna – Pieces | regia: Raya al Souliman | 4 min 2 sec
Subcarpati – ’84-’85 | regia: Radu Ungureanu | 3 min 55 sec
Șuie Paparude – Omul de Gheață | regia: Andi Singer | 4 min 8 sec

> RUBIK HUB [terasă] | bilet: 20 lei

23:00-02:30 TATRATEA Silent Dance: DJ’s Night | The Rabbit King, Cel Visător | DJ set-uri simultane, în căști, pe 2 canale diferite
23:00-02:30 Best Of Filmul de Piatra | selecție de filme din cele 10 ediții trecute | sunetul la căști, pe un canal separat

DUMINICĂ 15 iulie
> LA CAIACE | bilet: 20 lei


15:00-15:30 Curs de prim ajutor
15:30-17:00 Dayparty: The Rabit King DJ SET
17:00-18:00 Dayparty: Dimitri’s Bats LIVE
18:00-19:00 Jazz Evening: Trei de Jazz LIVE: Ana Dubyk, Teodora Spinu & Lucas Contreras
19:00-20:00 Jazz Evening: Andra Botez Band
21:00-21:30 Proiecție #dePiatra + Q&A cu autorii și actorii: Noaptea, luminile se sting | regia: Elena Dumitru, Alin Ciuchi | 9 min | ficțiune
21:30-22:30 Proiecție specială + Q&A cu autorii: Virgo | regia: Vlad Săcăleanu, Lise Hendrix | 45 min | documentar
22:30-00:00 Best-of Filmul de Piatra #11 | filmele câștigătoare ale ediției

_________________________
INFORMAȚII DESPRE BILETE:

• intrare liberă: Stadionul Ceahlăul: Fotbal infinit, Meci ca-n film! | Cinema Dacia: Pietricele | Rubik Hub: Show & Tell, Meet the Jury, And The Winners Are, Off-Competition #2, Music Video
• 5 lei: Cinema Dacia: Midnight Shorts + Best of Dracula | Teatrul Tineretului: #dePiatra + Competiție #1 + Competiție #2 + Offcompetition #1
• 15 lei: Rubik Hub: TATRATEA Silent Dance: Amateurs’ Night
• 20 lei: Rubik Hub: TATRATEA Silent Dance: DJs’ Night | La Caiace: Dayparty + Jazz Evening + Proiecții
• 40 lei: abonament pentru întreg festivalul, disponibil în număr limitat la: Teatrul Tineretului, Sestri Caffe, SPOT, Restaurant Noir, Bonjour Café Snack Bar

Tag-uri: , , , , , , , , , , ,

Comentariile sunt inchise.